Müzik kod yazarken verimimizi arttırır mı veya konsantrasyonumuzu düşürür mü? Bu sorulara net bir cevap vermek kesinlikle yanlış.Kod yazarken müzik dinlenir mi? gibi soruların net bir cevabı olmadığına giriş kısmında değinmiştim. Bilim adamlarının baziları müzik dinlemenin öğrenmeyi, hatırlamayı güçlendirdiğine dair makaleler okumuştum. Aynı zamanda beynimizin, çalışırken yaptığımız işin dışında kulaktan gelen müzik seslerini de çözümlemeye çalıştığında, müziğe öncelik vermeye başladığına dair makaleler de okumuştum. Bu durumda kafamızda iki soru müzik dinlemeli miyim?, dinlememeli miyim?

Şu durumlarda çalışırken müzik dinlemeyin :

Eğer yeni bir programlama dili öğrenip onun üzerinde çalışıyorsanız
Aldığınız hataya çözüm arıyorsanız
Kafanızda yazacağınız kodu tasarlıyorsanız
Kısaca yeni bir şeyler öğreniyorsanız, eski bilgilerinizle kıyaslama yapıyorsanız, hatırlamaya çalışıyorsanız beynimiz bir yandan müziği çözümlemeye çalışacağından bu bizi daha başarısız kılar. (İstisnalar olabilir)

Şu durumlarda müzik dinleyin :

Gürültülü bir yerde çalışıyorsak, çevrenin gürültüsü enerjimizden çalmasını engellemek için sözlü olmayan müzikler dinleyebilirsiniz
Rutin işler yapıyorsak, örneğin mailleri kontrol ediyorsak, verilen aynı işi yapıyorsak
İşe başlamadan önce,yemeklerde,eğer rutin günlük işler yapıyorsanız müzik dinleyebilirsiniz. Doğru seçilmiş bir müzik ruh halinizi değiştirir. Mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlar. Sizi yapacağınız çalışmaya hazırlar.

Şimdi tavsiyeleri bir kenara bırakalım. Çalışırken müzik dinlemek sizin isteğinize bağlı. Ben kod yazarken müzik dinleyeceğim diyorsanız şimdi de müzik tavsiyesinde bulunalım.

Araştırmalarıma göre birçok insan çalışırken sözsüz müzik yani Mozart, Beethoven gibi klasik müzik dinliyorlar. Bu durumda beyin kendini dış dünyadan soyutluyor ve işe daha fazla odaklanmayı sağlıyor.